مجله مارسیز عسل

عسل طبیعی بر چه اساسی قیمت گذاری می شود؟

متاسفانه در کشور ایران این روز ها واسطه گری ها بسیار زیاد شده است. در واقع واسطه ها هستند که قیمت اجناس را تعیین می کنند. عسل طبیعی هم جزء آن دسته از کالاهایی می باشد که واسطه گری در آن وجود دارد. اگر عسل طبیعی بدون واسطه به دست مصرف کننده برسد قطعا قیمت آن کاهش پیدا می کند.

مجموعه مارسیز عسل جزء آن دسته از شرکت هایی می باشد که بدون واسطه عسل های خود را از زنبورستان با قیمت مناسبی عرضه بازار می کند.

هزینه های زنبورداری

یکی دیگر از عواملی که بر روی قیمت عسل ها تاثیرگذار است هزینه های این شغل می باشد. اگر زنبورداران به خوبی از کندو های خود مراقبت کنند و تعداد تلفات کلونی کم باشد در نتجیه قیمت عسل هم افزایش پیدا نمی کند. اما اگر کلونی ها دچار مشکلاتی شوند مسلما میزان برداشت عسل از کندو ها کم می باشد و در این هنگام قیمت عسل افزایش پیدا می کند. در نهایت نگهداری کلونی ها امر بسیار مهم می باشد زیرا که در تعیین قیمت عسل نقش دارد.

نگهداری کلونی های زنبورعسل اصول خاص خود را دارد و ما قصد نداریم در این مطلب به صورت تخصصی به آن بپردازیم. در ادامه توضیحات جزئی در این باره داده ایم.

یکی از مواردی که در افزایش قیمت عسل تاثیر گذار است تغذیه زنبورها می باشد. هدف زنبورهای از جمع آوری عسل و سایر فراورده ها استفاده از آنها در فصل زمستان می باشد. زنبورداران با برداشت ذخایر آنها مجبور هستند به زنبورها تغذیه بدهند. علاوه بر اینکه در زمستان زنبوردار باید به زنبورها تغذیه دهد در برخی شرایط مانند عدم پرواز زنبورها، کمبود شهدگل در طبیعت و… زنبورداران باید به کلونی خود تغذیه بدهند.

برای تامین تغذیه زنبورهای عسل راهکار های مختلفی وجود دارد. یکی از این راهکار ها کوچ دادن کلونی ها در فصل پاییز و زمستان به سمت جنوب کشور می باشد. زمانی که یک زنبوردار کلونی های خود را از سمت شمال به جنوب کوچ داده است مسلما این جابه جایی هزینه هایی به همراه داشته است. بنا بر این زنبورداران قیمت عسل خود را افزایش می دهند.

کمبود شهد یک گل خاص

در بعضی مواقع شاید شما هم مشاهده کرده باشد که تمامی اجناس یک فروشگاه از قیمت مناسبی برخوردار است. اما یک نوع عسل نسبت به سایر عسل ها قیمت بالاتری دارد. زمانی که برداشت یک نوع عسل به هر دلیلی کم باشد آن محصول از قیمت بالاتر برخودار است و گاها پیش آمده است که عسل ارزان تر از کیفیت بالاتری نسبت به آن برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *