مجله مارسیز عسل

آموزش ادغام کردن کندو های زنبورعسل

چه زمانی باید دو کندو را با یکدیگر ادغام کرد؟

اگر کلونی های شما عملکرد مناسبی دارد به هیچ وجه نباید آنها را اداغام کرد. تنها زمانی نیاز به ادغام می باشد که چند کلونی ضعیف شده اند و احتمال از بین رفتن آن بسیار زیاد است. در ادامه به چند نکته که خیلی مهم و حیاتی می باشد اشاره کرده ایم. شما باید قبل از ادغام حتما این نکات را رعایت کنید.

زمانی که یک کندو ضعیف است:

وقتی که یک کلونی ضعیف شده است قبل از اینکه دیر شود شما باید آن را سریعا ادغام کنید. اما اگر این کندو دارای ملکه می باشد باید ملکه را خارج کنید و سپس با کلونی دیگر اداغام کنید.

وقتی که یک کندو بدون ملکه می شود:

در این مواقع معمولا زنبورداران با خرید یک ملکه جدید و معرفی کردن آن به کلونی این مشکل را بر طرف می کنند. اما در بعضی از مواقع امکان خرید و ملکه و معرفی آن وجود ندارد. برای اینکه کلونی از بین نرود باید آن را ادغام کرد.

وقتی که دو کلونی ضعیف می باشند:

در برخی از مواقع شرایط به طوری پیش می رود که هر دو کلونی شما ضعیف شده است. اگر هر 2 کلونی ملکه ی خود را از دست داده اند تنها روشی که وجود دارد این است که ابتدا آنها را ادغام کنید و سپس یک ملکه ی جدید به آن معرفی کنید. ولی اگر هر دو کندو ملکه دارند و ضعیف شده اند ابتدا باید یکی از ملکه ها از بین برود. بعد آنها را ادغام کرد.

یک نکته وجود دارد که شما باید در 2 مورد اولی رعایت آن را کنید. این است که کندویی که قوی تر و دارای ملکه است باید پایین تر باشد.

بعد از آشنا شدن با نکاتی که در ادغام کندو ها وجود دارد. نوبت به آن رسیده است که آموزش گام به گام آن را ببینید.

آموزش ادغام کردن دو کلونی با یکدیگر

روش های ادغام در چند صورت وجود دارد اما در این مطلب تنها به یک روش آن پرداخته ایم. لازم به ذکر است که این روش ساده و آسان ترین روش ادغام می باشد.

ابتدا باید بر روی کندویی که قوی می باشد یک روزنامه قرار دهید و بر روی روزنامه چند شکاف ایجاد کنید. سپس یک طبق بروی آن قرار دهید و قاب های کندوی ضعیف تر را به طبق منتقل کنید. بعد از گذشت چند ساعت زنبورها شروع به از بین بردن روزنامه می کنند و به همین صورت کلونی ها با یکدیگر ادغام می شود. در ساعات اولیه زنبورهای شما با یکدیگر می جنگند و تلفات می دهید. اما جای نگرانی وجود ندارد و بعد از گذشت چند روز این مشکل بر طرف می شود. شما با اسپری کردن گلاب بر روی قاب ها به ادغام کلونی کمک کنید.

فقط به علت این که کندو دچار تلفات می شود شما باید در طبق محلول آب شکر نیز قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *